Zdravím priatelia

Napíšem pár slov o kváskovaní pre tých, ktorý nevedia o benefitoch kvasu.
Aký je rozdiel medzi kváskom a kvasnicami (droždím)?
Kvások tvorí iba voda a múka, pričom v múke sú prirodzene prítomné určité mikroorganizmy, ktoré keď sa spoja vznikne kvasný proces. Ja používam na založenie kvásku ražnú celozrnnú jemne mletú bio múku.
Kvasnice čiže droždie sú dnes vyrobené viac chemicky a vytvoria len kypriacu časť v ceste, ale s múkou neurobia nič.
KVÁSOK obsahuje viac ako 40 druhov mikroorganizmov vďaka čomu sa cesto sa nielen nakyprí,ale tieto mikroorganizmi rozkladajú múku na oveľa jednoduchšie látky, ktoré sú pre naše telo oveľa stráviteľnejšie. V kváskovom ceste vzniká mliečne kvasenie, baktérie vďaka ktorým sa stáva kvások (a výrobky z neho chlieb aj pizza cesto)ľahko stráviteľné. Takisto baktérie z kvásku neprekysľujú organizmus, naopak rozkladajú škroby a bielkoviny prítomné v múke.
Ešte jedna dôležitá vec o kvásku a kvasených výrobkoch kyslá kapusta, kvasené uhorky, bryndza…kvas je výborný na mnohé choroby jednou z nich je pozitívny vplyv aj na smútok či depresiu aktivuje totiž serotonín hormón štastia. Naši predkovia vedeli prečo sa stravovali tak ako sa stravovali.
Ja už iba kváskové 🍕😋 a vy? Verím, že tiež.
Na zajtra je už kváskove cesto pripravené.

Niečo o špalde:

špaldová pšenica je jedna z pôvodných druhov pšenice. Aj moderná medicína pripisuje špalde pozitívne účinky na zdravie človeka. Už sv. Hildegarda odporúča špaldu pri viacerích zdravotných problémoch. – špalda má vyšší obsah bielkovín – konzumáciou výrobkov zo špaldovej múky okrem iného pomáha udržiavať krvný tlak a cholesterol v norme – má nižší obsah jednoduchých cukrov – obsahuje vyšší obsah lepku 35 – 54 % – má vyšší obsah minerálnych látok ako vápnik. draslík, fosfor, zinok – vitamínov skupiny B predovšetkým B1 B2 B3 – je ľahko stráviteľná s príjemnou orieškovou chuťou – podporuje trávenie a črevnú peristaltiku. 

Ponúkame aj bezlepkovú pizzu pre celiatikov, ale aj pre tých , ktorí sa rozhodli konzumovať pizzu bez lepku. Tá naša bezlepková pizza je výborná. 

Samozrejme v našej ponuke je aj bezlaktózový syr pre ľudí intolerantných na laktózu. A aj vegánsky syr pre ľudí, ktorý vyznávajú iný životný štýl.